1 dzień

6.00 – Wyjazd do obwodu Kaliningradzkiego. Zwiedzanie najatrakcyjniejszych regionów i miejsc na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.

Podczas naszej podróży do Kaliningradu przejeżdżamy przez miasteczko o nazwie Bagrationowsk. W 1807 w pobliżu miasta rozegrała się krwawa bitwa pomiędzy wojskami francuskimi pod wodzą Napoleona, a armią rosyjską, dowodzoną przez generała Bennigsena, wspomaganą przez kontyngent pruski. Jednym z dowodzących bitwą był generał rosyjski Piotr Iwanowicz Bagration, od którego nazwiska wzięła się obecna, rosyjska nazwa miasta. Zatrzymamy się w tym małym miasteczku aby móc, zobaczyć wspaniałe zabytki takie jak:

 • gotycki kościół z XIV wieku,
 • dom Napoleona, w którym Napoleon Bonaparte zatrzymał się po bitwie (ocalałe skrzydło przy ul. Centralnej),
 • ruiny zamku z XIV wieku, zachowane przyziemie w części południowo-zachodniej, zarysy murów, zachowane stajnia i spichlerz na przedzamczu,
 • płaskorzeźba rycerza na rynku pochodząca z zamku, tzw. baba pruska,
 • pomnik bitwy pod Pruską Iławą, odsłonięty 20 listopada 1856r.

W dalszej drodze do Kaliningradu, zatrzymuje się we wsi Gwardijskoje (dawne Mülhausen), gdzie w gotyckim kościele spoczywa pięciu potomków Marcina Lutra - jego córka Małgorzata, po mężu pastorze Kunheim, i ich czwórka dzieci.

9.00 – po przyjeździe do Kaliningradu zatrzymujemy się w hotelu Chernyshevky, w którym zakwaterujemy się oraz będziemy mieć chwilę na krótki odpoczynek.

10.00 – wyruszamy na zwiedzanie Kaliningradu. Kaliningrad - miasto założone w 1255r., przez Krzyżaków (na miejscu pruskiej osady Tuwangste) na cześć czeskiego króla Przemysła Ottokara II, który stanął na czele wojsk krzyżackich podczas ich kolejnej wyprawy przeciwko Prusom.

W Kaliningradzie zwiedzimy wiele wspaniałych miejsc. Dla chętnych kulturalnych rozrywek zawsze otwarte są podwoje Muzeum Bursztynu (Obwód Kaliningradzki posiada 80 % światowych zasobów bursztynu, wybitnych majstrów i bardzo przystępne ceny na ich wspaniałe wyroby). Jeśli ktoś jest spragniony doznań kulturalnych, proponujemy odwiedzanie Katedry albo Filharmonii, a skłonni do rozważań nad sensem podróży życiowych muszą oddać hołd wielkiemu filozofowi Imanuelowi Kantowi, pochowanemu przy Katedrze.

W Kaliningradzie zobaczymy wiele pieknych miejsc, takich jak:

 • statek naukowo-poszukiwawczy Witiaź (Витязь), który brał udział w zdjęciach do filmu Titanic.
 • barokowy pałac Gross Holstein (przebudowany) - osiedle Pregolskij.
 • ogród zoologiczny (założony 1896) w dawnej dzielnicy Hufen, w której zachowało się też sporo dawnej zabudowy.
 • katedrę na wyspie Knipawie (Ostrov Kanta), z muzeum i mauzoleum Immanuela Kanta (Мавзолей Иммануила Канта).
 • najładniejszym i ocalałym z wojny willowym osiedlem miasta jest Amalienau (Амалинау), obecnie leżące w dzielnicy centralnej (Центральный район).
 • kościoły z przełomu XIX/XX w. - dawne ewangelickie: kościół Królowej Luizy (teatr lalek), obecnie prawosławne kościoły w dzielnicach Ponarth i Rosenau, św. Krzyża na Lomse (1930-1935, architekt Arthur Kickton) i Chrystusa w Ratshof (dom kultury); dawny katolicki kościół Św. Rodziny (filharmonia), św. Wojciecha (biura) i św. Antoniego (przebudowany na cele świeckie) ; gotycki kościół w Judytach (obecnie prawosławny).

14.00 – obiad w kaliningradzkiej restauracji, ze stylowym wnętrzem i wyśmienitą kuchnią. Szczególnie lubiana przez wszystkich obcokrajowców jest restauracja "Słoneczny kamień", mieszczącą się w byłym pruskim zamku i starannie podtrzymująca ducha tamtej epoki.

15.00 – dalsze zwiedzanie Kaliningradu

 • nowowzniesiony sobór prawosławny Chrystusa Zbawiciela, katedrę eparchii smoleńsko-kaliningradzkiej, na centralnym pl. Zwycięstwa (płoszczad Pobiedy). Wokół placu zachowało się sporo monumentalnej urzędowej zabudowy sprzed 1939 r.
 • Bunkier dowódcy obrony Królewca – generała Otto von Lascha (Музей «Блиндаж», Бункер Ляша).
 • Muzeum Historii i Sztuki (Областной историко-художественный музей).
 • Muzeum Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu im. Immanuela Kanta (Музей Российского государственного университета) wraz z pozostałością kolekcji unikalnej Biblioteki Wallenrodskiej (Die Wallenrodtsche Bibliothek, Валленродтская библиотека).
 • Oceanarium (Музей Мирового океана).

20.00 – powrót do hotelu oraz kolacja w restauracji hotelowej.
2 dzień

8.30 – śniadanie

9.30 – wyjazd gości w dalszą podróż do Pionierska - miasta położonego w obwodzie kaliningradzkim Rosji, 37 km od Kaliningradu i 3 km od Swietłogorska, z którym tworzy rejon miejski, 10 km na pd., od Pionierska, znajduje się lotnisko wojskowe Marienkhof.

10.30 – dotarliśmy do Pionierska. Po zakwaterowaniu wycieczki w miejscowym hoteliku, ten dzien spedzimy głównie na plaży w Pioniersku. Ta niewielka miejscowość, stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nad morzem. Z miasteczka prowadzi linia kolejowa do Kaliningradu przez Zelenogradsk. W mieście poza przedwojennymi willami arystokracji niemieckiej praktycznie nie ma zabytków. W okresie radzieckim, jak sama nazwa wskazuje, organizowano tu obozy młodzieżowe. Panują tu doskonałe warunki plażowania i zakwaterowania. W okresie lata istnieje możliwość skorzystania z tanich noclegów w szkołach, bursach i tzw. turbazach pionerskich.

14.00 – 15.00 obiad w miejscowej restauracji

15.00 – czas wolny

19.00 – kolacja przy ognisku połączona z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków oraz śpiewy przy akompaniamencie gitary.
3 dzień

8.30 – śniadanie

9.30 – wyjazd do „Chutor Мuszkino” gdzie spędzimy cały dzień podziwiajac krajobrazy. Bedziemy mieli możliwość ze skorzystania z oferty aktywnego wypoczynku. „Chutor Muszkino“ - jest to kompleks gościnny: ekoturystyka i turystyka wiejska na terenie Klinbekskiego lasu, w rejonie Bagrationowska w Obwodzie Kaliningradzkim. Gospodarstwo zajmuje się hodowlą i selekcją jeleni; organizuje polowania na ptactwo wodne, sarny, dziki, bobry.

10.30 - Dotarliśmy na miejsce. Mamy czas na zakwaterowanie w bardzo wygodnych pokojach oraz króciutki odpoczynek. W obiekcie znajduje się 9 pokoi 2 – osobowych (w tym 2 – pokojowy apartament), wyposażonych w natrysk, WC, TV, internet. Po zakwaterowaniu oraz krótkim odpoczynku udajemy się na spacer – będziemy podziwiać okolice. Spacer zaczynamy od podziwiania kompleksu „Chutor Мuszkino”. Na terenie gospodarstwa znajduje się domkek myśliwski w którym znajdują się 4 pokoje 2 – osobowe i sala kominkowa z kolekcją wyrobów z metali i wypchanych zwierząt. Nad brzegiem rzeczki Zwonkiej zlokalizowano saunę, w której znajdują się pokoje do odpoczynku oraz rosyjski bilard. W sąsiedztwie umiejscowiono letnią kuchnię i stanowisko do strzelania do rzutków. Z okien domu gościnnego, położonego na wzgórzu nad rzeczką, rozpościera się wspaniały widok na otaczające go pola i pagórki, po których spacerują jelenie. Zagroda o powierzchni 65 ha pozwala jeleniom (35 sztuk) poruszać się swobodnie, a gościom umożliwia kontakt ze zwierzętami.

14.00 – obiad

15.00 – czas wolny. Można skorzystać z przygotowanej oferty wypoczynkowej, która zawiera:

 • polowania
 • „polowania” z aparatem fotograficznym
 • wędkowanie
 • obserwacja zwierząt i ptaków
 • wyprawy na jagody i grzyby
 • trasy ekologiczne
 • zwiedzanie najbliższej okolicy: Klinbekski las, rzeczka Zwonka, pola i zagajniki. Klinbekski las - park o powierzchni około 400 ha. słynie z 2 – kilometrowej ściany buków. Niedaleko od Diabelskiego Mostu znajdują się ruiny niemieckiego młyna. W lesie żyją dziki, lisy, sarny, a w rzece – pstrągi i bobry. Diabelski Most jest najwyższym na „Berlińskiej trasie”(27 m), а „drzewo – korkociąg” znajduje się w samym sercu Klinbekskiego lasu w którym znajduje się trasa piesza od 10 do 25 km dla grup od 3 do 15 osób. Spacer alejami Klinbekskiego lasu; oględziny 100 – letniej ściany z buków o długości 2km; piknik. Spacer wzdłuż rzeczki Zwonkiej, obserwacja bobrów i ruin młyna wodnego.
 • zwiedzanie dalszej okolicy: Balga, Zalew Wiślany (Каliningradzki), nadmorskie moczary. Balga – twierdza, wybudowana przez Zakon Krzyżacki nad brzegiem zalewu w XIII wieku. Ruiny twierdzy i pozostałości po parku do chwili obecnej przyciągają podróżników. Nadmorskie moczary - o powierzchni 1500 hа, położone na Półwyspie Balga. Są one jednym z tranzytowych miejsc odpoczynku ptactwa wodnego (gęsi, kaczki i in.) w trakcie sezonowych przelotów nad Obwodem Kaliningradzkim. Zalew Wiślany (Kaliningradzki) - to wspaniałe miejsce do połowu ryb i spacerów pod żaglami.

20.00 - kolacja przy ognisku.
4 dzień

8.30 – śniadanie

9.30 – 11.00 - czas wolny

11.15 – wyjazd do Bartoszyc